MI-KA
Wojciech Itrych

ul. Leszczynowa 3
84-252 Wejherowo - Góra

tel. 58 572 02 99

Dofinansowanie termomodernizacji

Aby zmniejszyć koszty remontu domu, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w trakcie rozliczania PIT-u. Dzięki temu jesteś w stanie odliczyć od podatku wszystkie koszty poniesione w ramach termomodernizacji do kwoty 53 tys. złotych.

Czy wiesz, że efektywność energetyczna budynku odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu komfortu cieplnego, a także ma wpływ na jakość powietrza na zewnątrz? Ze względu na coraz większą ilość zanieczyszczeń i powstający smog warto aktywnie włączyć się w walkę z emisją szkodliwych substancji. Można przy tym zadbać także o swój domowy budżet.

Odkąd wprowadzono ulgę termomodernizacyjną, umożliwiono właścicielom domów odliczenie od podatku kosztów remontu termicznego budynku. Zobacz, na czym ona polega.

Dlaczego warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i wymienić źródło ciepła?

Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz odliczyć od podatku wszystkie wydatki poniesione w trakcie remontu domu, mającego na celu poprawę jego efektywności energetycznej. Dotyczy to zakupu i montażu nowych urządzeń, materiałów, a także wynajęcia instalatorów i innych wykonawców. Ulga termomodernizacyjna stanowi więc bardzo duże odciążenie Twojego budżetu, niezależnie od Twojego dochodu.

Co zyskujesz dzięki uldze termomodernizacyjnej?
 • Kupujesz nowocześniejsze urządzenia grzewcze, których koszt odliczysz od podatku.
 • Korzystasz z bezpiecznych dla środowiska i energooszczędnych rozwiązań.
 • Zwrot podatku przeznaczasz na kolejne unowocześnienia w swoim domu. Jesteś nie tylko eko, ale i smart!

Zobacz: Porównanie kosztów ogrzewania domu

Z ulgi podatkowej może skorzystać każdy właściciel domu, bez względu na jego zarobki. Podatek od termomodernizacji każdy odlicza w ten sam sposób. Warto tylko pamiętać, że maksymalny koszt, od którego będzie liczona ulga, wynosi 53 tys. złotych. Ulga nie jest jednak zależna od ilości przedsięwzięć.

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i uzyskać zwrot podatku za wymianę urządzenia grzewczego?

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do wszystkich właścicieli i współwłaścicieli domów, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną budynku i myślą np. o montażu nowego kotła lub pompy ciepła. Co ważne, ulgę można rozliczać tylko w przypadku budynków mieszkaniowych. Nie ma jednak znaczenia, czy właściciel domu prowadzi własną działalność gospodarczą, czy nie, ani czy dom jest wynajmowany.Odliczenie podatku może nastąpić:

 • według skali podatkowej – PIT-37, PIT-36,
 • liniowo – PIT-36L,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28.

Na rozliczenie wszystkich prac w ramach ulgi termomodernizacyjnej masz 3 lata od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek. Wszystkie prace możesz odliczać na bieżąco, za rok podatkowy, w którym je wykonałeś. Jeśli więc chcesz zamontować nową pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny w maju 2024 roku, rozliczysz je w ramach PIT-u za 2024 rok.

Ulga termomodernizacyjna nie taka trudna – zobacz, jak w prosty sposób przygotować się do termomodernizacji

Jeśli nadal temat ulgi termomodernizacyjnej, a także przygotowania do prac remontowych jest dla Ciebie niejasny, możesz liczyć na naszą pomoc. Trafiłeś do miejsca, w którym z pewnością znajdziesz potrzebne informacje dotyczące efektywności energetycznej domu i ekologicznego ogrzewania.

Czy jeśli korzystasz z ulgi, możesz złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze? Zastanawiasz się, jak pogodzić ze sobą ulgę i wymagania programu? Poznaj zasady dla właścicieli domów i zobacz, jak zwiększyć swoje oszczędności.

Pobierz: e-book Vaillant o Czystym Powietrzu

Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze informacje dla zainteresowanych

 • Ulga została wprowadzona na początku 2019 r. Nie jest przewidywane zakończenie jej obowiązywania.
 • Każdy właściciel domu ma 3 lata na rozliczenie wszystkich podatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
 • Od podatku możesz odliczyć każdy koszt termomodernizacji do kwoty 53 tys. złotych.
 • Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące liczby prac termomodernizacyjnych, od których można odliczyć podatek.
 • W ramach ulgi można uzyskać zwrot podatku za wymianę i montaż urządzeń grzewczych – kotła kondensacyjnego, pompy ciepła, a także instalacji systemu fotowoltaicznego.
 • W ramach ulgi można także docieplić ściany zewnętrzne domu, dach, wymienić stolarkę okienną i drzwiową oraz zamontować rekuperator.

Jesteś zainteresowany programem lub chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami!